Podczas przeprowadzenia procedury administracyjnej zmierzającej do uzyskanie decyzji o ustaleniu warunków zabudowy, organ administracji publicznej uzyskuje szereg opinii, których ustalenia mogą, choć nie muszą zostać w tej decyzji uwzględnione. O ile od decyzji służy stronom odwołanie, to opinie są dokumentami „jednostronnymi”, a ich ustalenia nie podlegają weryfikacji, i niejako jesteśmy skazani na zawarte w nich rozstrzygnięcia. Oczywiście opinie zwykle oparte są o tzw. przepisy odrębne, jednak nie w pełnym zakresie.
Budynek mieszkalny wielorodzinny Kraków, ul. Kordylewskiego Projekt W2 Architekci |
W związku z tym będziemy mieli do czynienia z:
- Ustaleniami dotyczącymi ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków oraz dóbr kultury, najczęściej w oparciu o opinię konserwatora zabytków. Zbadajmy więc, czy działka inwestycyjna leży w strefie ochrony konserwatorskiej lub czy istniejący obiekt (podlegający np. przebudowie) jest wpisany do rejestru zabytków. Podczas wstępnych konsultacji z konserwatorem zabytków dowiemy się o przewidywanych zagrożeniach.
- Ustaleniami dotyczącymi ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu, najczęściej w oparciu o opinię Wydziału Ochrony Środowiska w danej jednostce samorządu terytorialnego. Zbadajmy więc, czy na terenie inwestycji zlokalizowane są drzewa lub inne formy chronionej przyrody. Wycinka drzew może być niezwykle kosztowna i wpływać na bilans finansowy inwestycji. Znane są również przypadki zdecydowanej odmowy jakiejkolwiek wycinki, a nawet przesadzania istniejących drzew dlatego realizacja inwestycji może być niemożliwa bez względu na zaangażowanie finansowe inwestora.
W2 Architekci Piotr Wiśniewski, architekt
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz