poniedziałek, 16 czerwca 2014

ROZDZIAŁ 2 - PLANY MIEJSCOWE - ANALIZA TREŚCI, ciąg dalszy

Dokonujemy zatem analizy rozpoczętej w poprzednim artykule:


  1. Na działce budowlanej należy zlokalizować miejsca postojowe dla samochodów osobowych. Ich ilość określa plan miejscowy, ale dla potrzeb przykładu możemy ją określić na poziomie 2 szt. w tym jedno dla osoby niepełnosprawnej. Powierzchnia tych miejsc wraz z powierzchnią manewrową to ok. 55,5 m2. 
  2. Na działce budowlanej należy zlokalizować dojście dla pieszych, które w naszym przykładzie będzie miało powierzchnię ok. 15 m2 przy założeniu jego szerokości na poziomie 1,5 m oraz długości 10 m (od chodnika przy drodze, wzdłuż dojazdu i parkingu do wejścia do budynku).
  3. Na działce należy zlokalizować śmietnik (jeżeli Inwestorowi zależy na przeznaczeniu jak największej powierzchni w obiekcie na funkcje usługowe). Jego powierzchnia to ok. 4 m2.

Nawierzchnia utwardzona na działce będzie miała powierzchnię ok. 74,5 m2. Daje ona procentowy udział w powierzchni działki na poziomie 7,45%.

Zespół zabudowy mieszkaniowej
Zielonki k/Krakowa
projekt W2 Architekci

Początkowo wydaje się, że problem nie zaistniał. Może on jednak pojawić się po odczytaniu w planie informacji na temat wymaganej powierzchni biologiczni czynnej. Otóż bardzo często zdarza się, że jej wartość jest uzupełnieniem powierzchni zabudowy do poziomu 100 %, czyli w naszym przykładzie będzie wynosić 70%. Szybko więc okazuje się, że budynek będzie mógł mieć powierzchnię zabudowy jedynie 225,5 m2! Będzie ona mniejsza od zakładanej o ok. 25%! 

Jeżeli budynek będzie przeznaczony do sprzedaży lub wynajmu wartość ta dodatkowo zyskuje na znaczeniu.
Przykład jest teoretyczny i oponent naszego toku myślenia może stwierdzić, że przy wymaganej powierzchni biologicznie czynnej na poziomie 20% nie ma żadnego problemu. Oczywiście każdą inwestycję należy traktować indywidualnie i jeden teoretyczny przypadek nie musi potwierdzać reguły. Jednakże przy większych inwestycjach mieszkaniowych lub komercyjnych należy zwrócić uwagę na następujące uwarunkowania:
  1. Znaczne powierzchnie przeznaczone pod rozbudowane parkingi.
  2. Duże powierzchnie dróg dojazdowych.
  3. Rozbudowane dojścia dla pieszych – przy znacznym natężeniu ruchu pieszego o szerokości znacznie przekraczającym minimalną wartość 1,5 m.
  4. Konieczność budowy dróg pożarowych, często z placem manewrowym dla samochodów straży pożarnej.
  5. Konieczność budowy ramp zjazdowych do garaży podziemnych oraz pochylni dla osób niepełnosprawnych.
  6. Konieczność realizacji innych elementów zagospodarowania terenu, które podnoszą wartość rynkową inwestycji np. Placów zabaw dla dzieci przy inwestycjach mieszkaniowych.

Z praktyki zawodowej wynika, że powierzchnia zagospodarowania terenu o przeznaczeniu innym niż zieleń i budynki może osiągać poziom od 10 do 30 % powierzchni działki inwestycyjnej. W skrajnych przypadkach przy dużych inwestycjach np. obiektów handlowych - nawet ponad 50 %.

Wnioskiem z powyższych rozważań będzie:
Pułapka nr 2. polega ona na powszechnej praktyce stosowanej przez wielu pośredników nieruchomości, którzy w informacji przekazywanej swoim klientom stosują uproszczoną i dalece niewystarczającą metodę określania maksymalnej powierzchni zabudowy. Nie może ona stanowić podstawy do planowania kosztów i przyszłych zysków z inwestycji budowlanej. A tym bardzie podjęcia decyzji o zakupie działki budowlanej.

W2 Architekci Piotr Wiśniewski, architekt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz